dłonie

O sztuce komunikacji niewerbalnej

Czyli jak dać przekaz, nie wypowiadając przy tym ani słowa.

Komunikacja niewerbalna

Mówi się, że komunikacja niewerbalna to prawie 55% całej wypowiedzi, jaką chce się przekazać światu. Należy do niej postawa ciała, gesty, mimika, ton wypowiedzi a nawet to, co osoba ma na sobie założone w danym momencie, jaką fryzurę i ubrania nosi. Sposoby w jaki się stoi, siedzi, chodzi, kontaktuje się wzrokowo, odległości, tworzenie własnego otoczenia należą do elementarnego rozpoznania emocji, intencji oraz myśli bez użycia słów.

Mimika

Twarz jest głównym elementem przekazu twojej wypowiedzi. Mimika obejmuje grymasy, które pojawiają się podczas rozmowy na kilka sekund – z nich naprawdę wiele można wywnioskować.

Mimika to nie tylko grymasy, ale również kontakt wzrokowy. Oczy są zwierciadłem duszy – tak zostało napisane. Osoby, które unikają kontaktu wzrokowego nie są lubiane i nie wzbudzają zaufania. Przyjaciele, rozmawiając ze sobą przez blisko 70% czasu utrzymują ze sobą kontakt wzrokowy. Gdy nasz rozmówca nagle odwraca wzrok, tak samo prędko ma ochotę uciec. Patrzenie w dół oznacza niepewność, koncentrację lub zażenowanie, w niektórych przypadkach może oznaczać również zarozumiałość.

W mimice dużą rolę odgrywa siła uśmiechu – szczery uśmiech zawsze pozostaje odwzajemniony. Warto pamiętać, że autentyczny wyraz emocji nie trwa dłużej niż kilka sekund.

Gestykulacja i postawa ciała

Ważna szczególnie w relacjach parntnerskich, biznesowych oraz rodzinnych. Gesty takie jak ręce na biodrach, ręce na piersiach, ręce wkładane do kieszeni, trzymanie dłoni na krześle lub biurku, a przy tym odchylanie się do tyłu i stanie, gdy inni siedzą świadczy o chęci dominacji oraz pewności siebie.

Aby uniknąć o sobie wrażenia braku pewności siebie, w kontaktach z innymi nie należy podczas rozmowy spuszczać wzroku i zakładać dłoni na klatkę piersiową, a także garbić się. Chodzenie sprężystym krokiem i silna, radosna intonacja głosowa plus uśmiech to sposób na sukces bez względu na sytuację.

Gdy rozmówca pochyla sie, rozgląda i przystępuje z nogi na nogę oznacza, że nie ma za grosz zaufania. A wściekłość można rozpoznać po tym, że ktoś odwraca się, zaciska usta i marszczy brwi.

Inne sposoby na przekaz niewerbalny

Komunikacja niewerbalna dokonuje się także poprzez aparycję. Należą do nich trzy kategorie: cechy stałe i niezmienne, takie jak wzrost, kolor skóry i oczu, cechy względnie zmienne, do których należy kolor włosów i waga oraz cechy łatwo zmienialne, czyli wszystko, co definiuje nasz styl: gadżety, ubrania oraz akcesoria.

Osobowość człowieka nie kończy się na sferze emocjonalno-mentalnej, dlatego widząc osobę ubraną elegancko czujemy przed nią respekt i odnosimy się z szacunkiem, luzaka poznamy po koszulce z zabawnym napisem, a konserwatywne osoby po ubraniach zapiętych na ostatni guzik.

Jak cię widzą tak cię piszą

Ludzie mają tendencję do przypisywania cech dobrych ludziom atrakcyjnym, a złych tym, którzy o siebie nie dbają, dlatego z punktu widzenia socjologii ważne jest, aby świadomie poruszać się w świecie mody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *