telefon w dloni

Nie trzeba niczego, można wszystko

Wszystko? Tak. To, co zgodne z naszym sumieniem oraz wartościami, powinno iść z nami codziennie. Dla zmagających się z tymi lub innymi dylematami natury moralnej pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, jak żyć w zgodzie z samym sobą?

Ludzie nie mają odwagi żyć, tak jak tego pragną. Ulegają wpływom i konwenansom z zewnątrz, bojąc się narazić swojej rodzinie lub współpracownikom… Wiadomo, każda inność odrzuca i powoduje społeczne wykluczenie.

Trenerzy personalni w kółko powtarzają mantrę Masz tylko jedno życie i może rzeczywiście powinniśmy poszukać w tym głębszego sensu, odstawiając na bok rozdmuchane marketingowo poradniki o tym, jak zostać szczęśliwym człowiekiem.

Jak można, to można

Dzień za dniem płynie nieubłaganie, a ty nadal zastanawiasz się nad tym, dlaczego nadal nie trzasnąłeś drzwiami i nie wyszedłeś? Dlaczego? Co powstrzymuje nas przed przejęciem życia we własne ręce. A teraz naprawdę fundamentalne pytanie:

Czego się boisz?

Strach przed porażką jest uczuciem naturalnym. Nikt z nas nie chce zostać z niczym, ale to uczucie nie może nami zawładnąć do końca. Bój się i rób – tak powiedział ktoś z bagażem doświadczeń i miał stuprocentową rację. Oznacza to, że należy dążyć do określonego celu, nawet jeśli zżera nas obawa przed porażką.

Jak zacząć

Zainspiruj się! Nie muszą to być osoby z wielkiego ekranu, ale ktoś, kogo znasz i cenisz, a kto potrafił żyć zgodnie z własnymi zasadami moralnymi. Może to być na przykład babcia, która podczas wojny zdołała zbudować dom dla siebie i swojej rodziny, dziewczynka, która uciekła z domu, by później stać się sławną supermodelką, a nawet osoby, które nie odniosły spektakularnych sukcesów, ale są pozytywne i szczęśliwe, bo umiały wziąć życie we własne ręce.

Nie musisz od razu rewolucjonizować całego swojego życia. Równie dobrze możesz zrobić coś, co już od dawna chciałeś, ale powstrzymywały cię osoby z zewnątrz. Dodatkowy kolczyk? Tatuaż? Zmiana fryzury? Proszę bardzo! Znajdź w sobie energię i żyj, jak chcesz.

Wzięcie za siebie odpowiedzialności to pierwszy krok do rozpoczęcia wielkiej przygody, jaką jest twoje życie na TWOICH, własnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *