rozmowa

Inteligentna komunikacja, czyli jak mówić, żeby nas słuchano

Dziś komunikacja obejmuje wiele płaszczyzn. Rozmawiamy ze sobą już nie tylko twarzą w twarz, przy użyciu aparatu mowy, ale również używając medialnych kanałów przepływu informacji. Nasza postawa ciała, gesty i mimika, a nawet strój który mamy na sobie jest swoistym przekazem dla świata.

Atakowani niemal przez cały czas szybkimi informacjami, których nie jesteśmy w stanie nawet dokładnie przetworzyć zaskutkowało kryzysem w naturalnej komunikacji międzyludzkiej. Uczniowe, zamiast słuchać nauczyciela, wolą wpatrywać się w ekrany swoich smartfonów, ludzie zamiast rozmawiać ze sobą, więcej czasu spędzają przed komputerami, oglądając zabawne memy o życiu.

Jak w takim razie zdobyć uznanie rozmówcy? I jak mówić, żeby nas słuchano?

Przede wszystkim słuchaj

Zdziwiony? Cóż, niewiele można spotkać osób, które potrafią naprawdę to robić. Oddanie swojej uwagi polega na nie udawanym zainteresowaniu. Nie bądź bierny! Przyjmij postawę aktywnego słuchacza, który zadaje pytania i komentuje, nawet jeśli miałbyś na chwilę przerwać swojemu rozmówcy (ale nie rób tego za często). Kontakt wzrokowy w rozmowie jest kluczowy, dzięki niemu możesz obserwować reakcję.

Nie twórz dygresji

Dygresja jest miła, jeśli zrobi się ją podczas dwugodzinnego wykładu, ponieważ działa bardzo odświeżająco. Ale nie podczas rozmowy, która ma na celu uzyskanie lub przekazanie sobie konkretnych informacji.

Należy skoncentrować się na szczegółach, tym, co rzeczywiście cię interesuje i opowiadanie o tym ciekawie. Pozwól sobie na emocje i ekspresję, ponieważ stawia cię to w świetle autentyczności.

Unikaj banałów

Banalne odpowiedzi i ogólniki sprawiają, że rozmówca ma wrażenie, że chcesz go “zbyć” i jak najszybciej zakończyć spotkanie. Zamiast uogólniać, stawiaj na konkrety. I nie marudź!

Wyrobione, własne opinie na każdy temat są ważne. Dlatego daj się poznać, konkretyzuj, podawaj historię ze swojego życia. I zrób to w drugą stronę – pozwól rozmówcy się otworzyć.

Prawda, prawda i tylko prawda

Ubarwianie swojej historii zbyt wieloma wyolbrzymieniami oraz zmienianie rzeczywistości spowoduje utratę szacunku do twojej osoby. Więc jeśli nie masz nic do powiedzenia, po prostu lepiej milcz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *