zachód słońca

Anatomia pokolenia Y

Jeszcze nigdy żadne pokolenie nie doświadczyło tak olbrzymiego skoku cywilizacyjnego, jak pokolenie Y. Millenialsi, bo o nich mowa dorastali w czasach wolnego rynku, postępującej cyfryzacji i coraz szybszego internetu. Kim są?

Milenialsi

Do pokolenia Y należą osoby urodzone w latach 80 i 90 XX wieku. Inne określenia to pokolenie cyfrowe, następna generacja lub millenialsi.

Charakterystyka milenialsów

Milenialsi od starszych pokoleń różnią się niemal wszystkim. Są przede wszystkim konsumentami – kupują oraz wydają najwięcej i to właśnie dla nich są tworzone najlepsze kampanie marketingowe.

Co lubią milenialsi

Posiada ipada, Maca i iPhone’a, z którym się nie rozstaje. Jest na bieżąco z wszystkimi nowinkami telefonicznymi, nosi jeansy i bawełniane koszulki z nadrukiem, boską czapkę i staromodne okulary. Od samochodu woli rower i zwraca uwagę na to, czym się odżywia. Prowadzi dwa życia: jedno realne, drugie w mediach społecznościowych. Kupuje dużo i szybko.

Co z nimi

Millenialski zostali poddani bardzo surowej ocenie. Uważa się, że to osoby przeświadczone o własnej wyjątkowości, wysokich kompetencjach, z wysokim poczuciem pewności siebie. Jednak z drugiej strony to osoby wykształcone (choć poziom tego wykształcenia, nawet wyższego mógłby być poddany dyskusji), sprawnie posługujący się przynajmniej jednym językiem obcym, świetnie dopasowujący się do okoliczności, pragnących elastycznej, rozwijającej pracy i silnych, prawdziwych więzi międzyludzkich. Są również bardzo krytyczni wobec otaczającej ich rzeczywistości, stąd często w ich rodzinach dochodzi do konfliktów międzypokoleniowych.

Rodzice millenialsów mieli o niebo lepszy start: pracę miał każdy, a mieszkania można było odkupić za grosze. Dostawało się samochody, meble, bony, nie potrzebowano również starannego wykształcenia do uzyskania dobrej pracy (dla porównania: dziś milenials cieszy się, gdy dostanie kartę multisport). W tamtych czasach o wszystkim decydowały znajomości. Przeciętny Kowalski po zdobyciu posady nie opuścił jej aż do emerytury, zarabiając przez całe życie jedną, określoną kwotę. A młody człowiek stawia na rozwój, chce również, żeby jego umiejętności przekładały się na podwyżki i premie. Nie obawia się odejść z pracy, kiedy widzi, że pracodawca go wyzyskuje, nie daje sobą pomiatać.

Podsumowując: bycie millenialsem może być trudne, a ze względu na presje rodziców, zawyżone oczekiwania, trudny rynek pracy życie nie jest prostsze. Częściej dotykają nas choroby cywilizacyjne, żyjemy krócej i jesteśmy bardziej samotni. Buduje nas tolerancja oraz optymizm. Znamy prawdziwe wartości i dążymy do nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *